A fogtömések új generációja - Gyors és tökéletes végeredmény Omnichroma kompozittal

Nincs ember a földön, aki lelkesen menne a fogorvoshoz, még akkor sem, ha csak az éves kontrollról van szó. Amikor pedig már baj van, mert az orvos talál egy vagy több szuvas, netán lyukas fogat, a páciensek többsége rögtön szorongani kezd, hogy milyen kezelési-kálvária vár rá. A rossz hír az, hogy a lyukas fogakat még nem lehet egy varázsigével eltüntetni. Szerencsére jó hír is van, ugyanis a legmodernebb fogtömés nemcsak lerövidíti a fogorvosi székben töltött időt, hanem tartósabb és szebb végeredményt is ígér. Mutatjuk, mit érdemes tudni a világújdonságnak számító Omnichroma fogtömésről, amely már a Budapest Dentacare rendelőjében is elérhető.
Klasszikus tömés kontra Omnichroma kompozit
A fogtömés elsődleges funkciója, hogy kitöltse azt a fogban keletkező űrt, amit a szuvasodás okozott. Nagyon sokáig az amalgámot használták erre a célra, ám miután kiderült, hogy egészségügyi szempontból ez az anyag nem biztonságos, úgynevezett kompozit tömésre cserélték.
A kompozit fogtömés (azaz a fehér színű fogtömés) nagy előnye, hogy a fog színéhez és formájához alakítható, így gyakorlatilag tökéletesen beleolvad a fogba, ezáltal a külső szemlélő számára láthatatlan. A sima kompozitnak azonban az a hátránya, hogy a színhelyesség beállítása körülményesebb folyamat,az orvos döntése az aktuális fényviszonyok tükrében így a páciensnek több időt kell a fogorvos székében töltenie.
Ehhez képest hatalmas újítás a piacon nemrég megjelent Omnichroma kompozit, amely – ahogy a neve is mutatja – minden fogszínhez illik anélkül, hogy alakítani kellene rajta. (Omni = minden, chroma = festék, szín.)
Omnipotens Omnichroma, vagyis a mindenható fogtömés
Az Omnichroma kompozit különlegessége, hogy a teljes fogszíntartományt lefedi, méghozzá úgy, hogy színében szó szerint alkalmazkodik a környezetében. Kicsit olyan, mint a kaméleon, amelynek bőre felveszi a környezetének színét, és így bárhol észrevétlenné tud válni.
Az Omnichroma kompozit hasonló elven működik: nem tartalmaz hagyományos színpigmenteket, viszont fény hatására tökéletesen idomul az adott páciens fogának színéhez.
A fogászatban azonban az esztétikum csupán az egyik fontos tényező a sok közül, hiszen egy tömésnek más funkciókat is el kell látnia.
Fontos például, hogy kiváló fizikai-mechanikai tulajdonságokkal rendelkezzen, vagyis a fogorvosnak is könnyű legyen vele dolgozni, de később a páciensnek se okozzon nehézséget a tömött fog ápolása és “karbantartása”. Az Omnichroma kompozit minden tekintetben felülmúlja ezeket az elvárásokat a hagyományos tömésekkel szemben.
Kiemelkedő kopásállóságának köszönhetően sokáig ép marad, ráadásul a napi szintű tisztításához sincs szükség különleges eszközökre. Az Omnichroma kompozit alkalmas korábbi porcelán és kompozit restaurációk javítására is, és bármelyik fogon használható.
Mikor nem használható az Omnichroma fogtömés?
Az Omnichroma fogtömés tökéletes megoldás akkor, ha klasszikus értelemben vett lyukas fogat kell betömni. Előfordul azonban, hogy a szuvasodás miatt a fogideg fokozott védelemre szorul annak érdekében, hogy megakadályozzuk az elfertőződést vagy rosszabb esetben az ideg elhalását. Ilyenkor speciális, gyógyszeres tömésre van szükség, amely megszünteti a fertőzést. Ez a tömés azonban csupán ideiglenes, és a kezelés után már van lehetőség a cserére.
Szintén ideiglenes tömésre van szükség gyökérkezelés, illetve egyéb fogpótlási eljárások során, ám a kezelés végét követően ilyenkor sincs akadálya annak, hogy a hagyományos kompozit tömés helyett Omnichroma fogtöméssel pótoljuk a hiátust.
Az Omnichroma fogtömés újdonságnak számít a piacon, ezért Magyarországon egyelőre kevés helyen elérhető. A Budapest Dentacare rendelőjében azonban lépést tartanak a korral, így ha lyukas fog után is ragyogó és természetes mosolyt szeretnénk, érdemes őket választani.